x

Nasza strona wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies). Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na ich użycie. Dowiedz się więcej.

logo norweski słówka
 
REKLAMA BOCZNA


DODAJ MATERIAŁ
Teraz i Ty możesz podzielić się z innymi swoją wiedzą z języka obcego!
REKLAMA
Ocena:    0 / 5
Liczba głosów:    0
 

Sytuacja językowa w Norwegii

Czy wiecie, że...?

W Norwegii istnieją dwie oficjalne normy języka pisanego, obie wykształcone z XIX i XX wieku w skutek dwóch rozbieżnych wizji języka narodowego. Jedną z tych norm jest bokmål(dosłownie "język książkowy"), który wykształcił się z duńskiego, będącego oficjalnym językiem pisanym w Norwegii przez wiele stuleci, kiedy to kraj znajdował się w unii z Danią.

Drugi oficjalny język pisany to nynorsk ("nowonorweski"), stworzony w oparciu o rozliczne dialekty, które tak naprawdę stanowią autentyczny mówiony język w Norwegii, a ich różnorodność bywa zaskakująca, jeśli jest się przyzwyczajonym do jednego sposobu wymowy.

Bokmål i nynorsk, mimo że formalnie traktuje się je jako odrębne języki, są do siebie na tyle podobne, iż osoba posługująca się na co dzień jednym z nich może w pełni zrozumieć tekst napisany w drugim. To jednak bokmål jest normą szerzej rozpowszechnioną oraz nauczaną poza Norwegią.


Tagi: , ,

Zaproponuj zmianę
REKLAMA
REKLAMA
Norweski nie gryzie! (Książka)   Norweski nie gryzie! (Książka)

Innowacyjny kurs od podstaw. Aktywna nauka słownictwa i gramatyki za pomocą ćwiczeńdo góry

Copyright 2018 © slowka.pl Serwis należy do wydawnictwa Edgard jezykiobce.pl logo
Webdesign: TonikStudio.pl